Neden Rinoplasti Tercih Edilmelidir?

Neden Rinoplasti Tercih Edilmelidir?

Nazoplasti ve rinoplasti olarak da bilinen burun estetiği yaptırmanın estetik kaygılar veya sağlıksal birkaç nedeni vardır, biz de bu nedenleri sizler için sıraladık.

Bu nedenlerin ilki sağlıksal problemlerdir. Genetik, doğuştan veya sonradan gelişmiş bir durum sebebiyle, çeşitli rahatsızlıklar ve şekil bozukluklarına sahip olan insanlar rinoplasti tercih edebilmektedir. Şekil bozukluklarından kaynaklı horlamalar dolayısıyla uyku kalitesinin düşmesi, kişinin hayatını olumsuz etkileyebilir. Bu nedenle çeşitli solunum sorunlarına sahip olanlara bu cerrahi ameliyatlar önerilmektedir.

Yaşlılığın da etkisiyle sarkan ve kalınlaşan cilt burunda estetik olmayan bir görüntüye sebep olur ve yüz şekline göre karakteristik bir iyileşme tercih edilebilir.

Burun estetiği (rinoplasti) yaptırmanın bir diğer nedeni ise “ideal” burna sahip olmaktır. Günümüzde sosyal medyanın da etkisiyle kişiler ideal ve herkes tarafından benimsenen görüntüye ulaşmak istiyor. Bir bağımlılık haline dönüşmediği sürece çeşitli sebepler için yapılabilen rinoplastide amaç yüze uyan, sağlıklı, orantılı, simetrik, güzel ve doğal bir burun elde etmektir.

Bu neden dahilinde genellikle eğrilik veya çıkık olan burunlar kişiye kötü hissettirmektedir. Görünüşünden memnun olmayan insanlar çeşitli psikolojik rahatsızlıklar yaşayabilirler. Normalinden fazla büyük çıkıntılı bir burun kimi insanı özel hissettirirken ve çok önemli bir nokta değilken kimi insanda da özgüven eksikliğine yol açar. Bu sayede burun deliklerinin düzenlenmesi, burun küçültme, burun ucu kaldırma, kemerli  burnu düzeltme ve burun açısı değiştirme gibi işlemler estetik kaygı güden hastalar için sıkça yapılmaktadır.

Kimler Rinoplasti Ameliyatında Dikkatli Olmalıdır?

Öncelikle doktorlarla iletişim halinde kalarak bu ameliyata karar vermek oldukça önemli bir adımdır. Anlık ruh hali, o anki düşünceler ve kulaktan dolma bilgiler bu fikre olumlu veya olumsuz bir şekilde etki edebilir. Çeşitli gerekliliklerden dolayı bu ameliyatın yapılmasına karar verilse de bazı istisnalara sahip olan insanlarda bu ameliyat ya önerilmez ya da çok dikkatli bir şekilde yapılmalıdır. Çünkü istenmeyen sonuçlar elde edilebilir.

Çocukluk dönemindeki hastalara bu ameliyat önerilmez fakat kaza gibi acil müdahale edilmesi gereken durumlarda doğru yöntem ve zaman doktor tarafından belirlenir.

Rinoplasti ameliyatının beden dismorfik bozukluğu olan hastalarda yapılması önerilmez çünkü bu kişiler kendi görüntüleri hakkında aşırı bir önyargıya sahiptir. Ameliyattan önceki de sonraki de durumlarını beğenmezler ve bu psikolojik bir durumdur. Sonuç ne kadar iyi olursa olsun asla tatmin olamazlar. Kişi kendi görünümünün gerçekliğine karşı çıkar ve bunu değiştirmek için elinden gelen her şeyi yapmaya çalışır, bu aslında estetiğe ihtiyaç duyulan değil psikiyatrik tedaviye ihtiyaç duyulan bir durumdur.

Aynı zamanda kanama bozukluğu ve obstrüktif uyku apnesine sahip olan kişilerin burun estetiği yaptırılması önerilmez veya üst düzey dikkat gerektirir. Hasta ve doktorun beraber hazırladığı bir planlama ile bilgisayar ortamında çeşitli tasarımlar yapılır. Gerçekçi olmak ve talep edilen görünümü eksiksiz belirtmek de dikkat edilmesi gereken noktalardandır.

Genel olarak bu ameliyatı olmak için birkaç sebebi sıraladık. Aynı zamanda hangi durumlara sahip kişilerin dikkat etmesi gerektiğinden de bahsettik. Rinoplasti, sık tercih edilen bir ameliyat olsa da kolay bir ameliyat değildir. Aynı zamanda ameliyattan sonra burun şeklinin tamamen oturması birkaç ayı bulabilmektedir. Bu da sabırsız kişiler için zor bir süreç olabilmektedir. Bu süre zarfında da burna hassas davranmak kilit noktalardan bir tanesidir. Kişinin kıkırdak, cilt ve kemik yapısına göre iyileşme süreci de değişiklik göstermektedir. İnce veya kalın deri yapısı ameliyatın seyrini etkileyebilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir