Rinoplasti Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Rinoplasti Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Rinoplasti olarak adlandırılan burun estetiği çeşitli nedenler sebebiyle tercih edilmektedir. Kişiye göre de değişiklik gösteren bir iyileşme sürecinin ardından dikkat edilmesi gereken şeyler devam etmektedir. Bu burnun şeklini bozmamak ve hassasiyetine özen göstermek için önemlidir. Ameliyat öncesi kadar sonrası da iyileşme süreci ve olası komplikasyonların erken bir şekilde önlenmesi için önemlidir.

Ameliyat bitti, peki şimdi neler yapılmalı ve nelere dikkat edilmelidir? Hangi durumlar normal, hangi durumlar ciddidir? Gelin dikkat edilmesi gereken noktaları hep birlikte inceleyelim.

Beklentilerde Gerçekçi Olmak 

Ameliyattan belirli bir süre sonra çıkan tamponlar ve yerine oturan burun şekli derken iyileşme süreci biraz uzayabilmektedir. Burnun son hali heyecandan ve isteklerden dolayı en çok merak edilen ve beklenen durum olmaktadır. Fakat bu bağlamda devreye beklentilerde gerçekçi olmak girmektedir. Aynı zamanda genç hastalarda burnun büyümesi gibi bir durum da gözlemlenebilir.

Çok uçuk veya hayali, doktorla planlanmamış olan bir görünüm beklemek hata olacaktır. Her ne kadar estetik kaygılar güden ve mükemmeliyetçi kişiler için yeni bir başlangıç ve güven kaynağı olsa da, hayatlarındaki olumsuz olan her şeyin bir anda olumlu yönde değişeceği düşünülmemelidir. Bilinçli ve beklentilerde gerçekçi olmak daha sonra hayal kırıklığına uğramamak için önemlidir.

Bakıma Özen Göstermek

Ameliyattan sonra hassas ve acı eşiği daha düşük olan burna daha çok dikkat edilmelidir. Fiziksel aktivitelerden/fazla mimiklerden kaçınılmalı, ağır sporlardan uzak durulmalı, baş yüksekte olacak şekilde dinlenilmeli ve burun açıldıktan sonra özenle ve dikkatli bir biçimde temizlenmelidir. Bandajları ıslatmayacak şekilde kısa süreli ve dikkatli bir duş yeterli olacaktır. Güneş ışınları, gözlük ve sıcak/soğuk hava da dikkat edilmesi gereken diğer noktalardandır. Doktorun verdiği talimatlar ve kullanılmasını uygun gördüğü ilaçlar/kremlerle bu süreç hızlanacaktır.

Şişliklerin, ödemlerin ve ağrıların hafiflemesi için doktorun önerdiği şekilde bir parmak masajı yapılması da önerilmektedir. 

Soğuk Kompres Uygulamak

Soğuk uygulama yapmak acıların azalması ve şişliklerin önlenmesi için denenebilecek yöntemlerden bir tanesidir. Bunun için buz torbaları veya soğutucu maskeler kullanılabilir. Yanak, elmacık kemikleri ve alın kısımlarına belirli aralıklarla uygulanacak soğuk bir destek sağlamak iyi bir tercih olacaktır.

Beslenmeye Dikkat Etmek

Beslenme sağlıklı bir hayatın en önemli parçalarından bir tanesidir.  Bu yüzden dengeli ve düzenli beslenmek, yeterli miktarda su içmek, vitamin ve mineral açısından zengin gıdalar tüketmek, sigara kullanmamak, alkol tüketmemek, kan sulandırıcı özellikteki ürünlerden uzak durmak ve bunların yanında uyku düzeni sağlamak çok önemlidir. Ameliyat sonrası hızlı iyileşme için en önemli adımlardan bir diğeri ise beslenmeye dikkat etmektir.

Basit görünen altın kurallar ameliyat sonrası çok işinize yarayacak ve iyileşme sürecinizin hızlanmasında büyük rol oynayacaktır.

Gözlem Yapmak

Son olarak gözlem yapmak yine en önemli noktalardan bir tanesi olmaktadır. Ameliyattan sonra kanamaların olması normaldir. Fakat burnunuz herhangi bir darbe aldıysa, kanamalar devam ediyorsa ve olağanüstü bir durum söz konusu ise ameliyatı yapan doktorla hemen görüşülmelidir. Bu gibi durumlar nadiren gerçekleşse de ameliyat sonrası tuhaf komplikasyonlara dikkat edilmelidir.

Aynı zamanda ameliyat sonrası oluşabilecek enfeksiyon, yüksek ateş ve bu gibi durumların sürekliliği sıkıntı doğurabilmektedir. Genelde bir hafta, bir ay ve üç ay olarak ayrılan kontrolleri aksatmamak, doktorun talimatlarına uymak da olası bir problemin önüne geçecektir.

Dikkat edilmesi gereken durumlara uymak, doktorla iletişimde kalmak ve doktor seçiminde titiz davranmak tüm bu riskleri azaltacak, hatta ortadan kaldıracaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir