Rinoplasti Çeşitleri Nelerdir?

Rinoplasti Çeşitleri Nelerdir?

Genel olarak tercih edilen iki çeşit rinoplasti yöntemi mevcuttur. Bunlardan birincisi olan açık rinoplasti yönteminde burun deliklerinin arasında bir kesi açılır ve bu kesi vasıtasıyla hekimin görüş alanı büyür. Çoğunlukla burundaki biçim bozukluğu ileri seviyede olan ya da daha öncesinde farklı bir rinoplasti ameliyatı geçirmiş olan hastalarda açık rinoplastiyöntemi tercih edilir. Açık yöntemin en büyük artısı görüş alanının daha geniş olmasıdır. Ancak iyileşme süresi daha uzun olur ve ameliyatın ardından meydana gelen morluk, şişlik ve ödem gibi problemler daha büyük olur.

Kapalı Rinoplasti Nedir?

Kapalı rinoplasti operasyonu, özellikle de son zamanlarda rinoplasti ameliyatları içerisinde en fazla tercih edilen yöntemlerden bir tanesidir. Burun formuna göre cerrahi müdahaleler, burun formunu ve görünümünü tekrar oluşturmayı hedefler. Böylelikle de hem nefes alma hem de daha güzel bir görünüm elde etme olanağına sahip olunabilir. Rinoplasti ameliyatlarında iz kalmasından korkan hastalar için kapalı rinoplasti yöntemi önerilir.

Kapalı rinoplasti yönteminde atılan kesi burun delikleri içinde kalacak biçimde atılır. Açık rinoplasti ile kapalı rinoplasti yöntemi arasında en temel farklılık kesilerin atıldığı kısımdır. Hekimin görüş alana daha azdır ancak iyileşme süreci daha hızlıdır ve ameliyatın ardından burunda iz kalmaz. Kapalı rinoplasti yöntemi çoğunlukla daha küçük orandaki form bozukluklarının düzeltilmesi için tercih edilir.

Likit Rinoplasti (Ameliyatsız Burun Estetiği) Nedir?

Burundaki biçim bozukluğunun çok fazla olmadığı zamanlarda tercih edilen yöntemlerden bir tanesi de likit rinoplastiameliyatıdır. Burun dolgusu olarak da isimlendirilen bu yöntemde burun köprüsüne dolgu uygulaması yapılır. Burun dolgusu fiyatları da bu rinoplasti yönteminin yapılacağı tekniğe bağlı olarak farklılık gösterir. Burun dolgusu fiyatlarına etki eden pek çok etken olmakla beraber hekimin uzmanlığı, deneyimi, ne kadar operasyon gerçekleştirdiği de ön plana çıkan etkenlerdendir.

Burun ucunun düşük olması, kırışık burun görüntüsü, burun basıklığı ve kontür sorunu gibi küçük sorunların tedavisinde son derece emniyetli bir alternatif olan ameliyatsız rinoplasti uygulamaları, son derece basit müdahaleler olmakla beraber dolgu için tercih edilen maddeler güvenilir bir forma sahiptir. 

Likit rinoplasti uygulamaları, cerrahi işlem gerektiren rinoplasti yöntemlerine göre son derece kolay bir işlemdir. Bu teknikle yapılan estetik işlemlerde buruna yeni bir şekil kazandırmanın yanında doğuştan düşüklük olan burun uçlarında istenilen görünüm elde edilir. Rinoplasti ameliyatı fiyatlarına etki eden faktörlerin başında cerrahın tecrübesi, uzmanlığı, işlemin gerçekleşeceği yerin güvenilirliği de etki eder.

Rinoplasti Ameliyatı Kimlere Uygulanmaz?

Burun estetiği için işlemin yapılmaması gereken hususlar olarak kabul edilen farklı sağlık sorunları vardır. Bu sağlık sorunları;

  1. Uyku Apnesi: Uyku esnasında devam eden solunum yolunun tıkanmasıyla nefesin kesilmesi uyku apnesi olarak isimlendirilir. Bu hastalığa sahip olan kişilerde ameliyat öncesinde istenmeyen hususların gelişme oranının yüksek olmasından dolayı cerrahlar daha dikkatli davranır. 
  2. Beden Dismorfik Bozukluğu: Bir psikiyatrik hastalık olan beden dismorfik bozukluğu, kişinin görünümüyle alakalı çok dazla önyargılı olmasıdır. Bu ileri seviyedeki önyargıdan  dolayı olarak kişi dışarıdan fark edilmeyen küçük sorunların bile etkisinde kalarak sosyalleşme sorunları ve depresyon gibi sorunlar yaşar. Rinoplasti yapacak cerrahların ameliyat sonrasındaki sonuçtan memnun olmayacak bu hastaları kabul etmemesi gerekir.
  3. Kanama Problemleri: Kanın pıhtılaşmasının negatif olarak etkilendiği hastalarda operasyonun ardından farklı istenmeyen hususlar meydana gelebileceğinden dolayı dikkat edilmelidir. Bunun önüne geçmek için ameliyat öncesinde hasta ile görüşürken kanama ya da pıhtı oluşumuna karşı herhangi bir ürün kullanıp kullanmadığı sorulur.

Herkesin burun formunda istediği müdahaleler ve talepleri farklı olduğundan dolayı yapılacak tedavi de farklıdır. Antalya rinoplasti fiyatları hususunda güncel bilgilere sahip olmak ve randevu almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir