Burun Estetiği Ameliyatı

Burun Estetiği Ameliyatı

Rinoplasti, Türkiye’de ve Antalya’da en çok talep edilen ve yapılan estetik ameliyatlardan biridir. Burun, insanın çevresiyle iletişiminde oldukça önemli rol oynayan yüzün merkezinde yer alır. Dış görüntünün giderek daha da önem arz ettiği günümüzde estetik bakımdan güzel olarak adlandırılan standartların dışındaki bir buruna sahip olan kişi rinoplasti ameliyatına başvurur.

Kemerli, ucu düşük ya da büyük burun, özellikle de gençlerin pek çoğu tarafından kusurlu olarak görülür. Bu da ciddi bir özgüven problemine yol açar. Burun, estetik bakımdan değerlendirildiği zaman muhakkak burunla beraber elmacık kemikleri, çene ucu ve alın gibi diğer kısımlar da ele alınır. Hatta gerektiği zaman estetik burun ameliyatı esnasında bu bölgelere de müdahale edilebilir.

Rinoplasti genel olarak düşünülenin yanı sıra sadece estetik güdülerle yapılan bir cerrahi işlem değildir. Burun estetiği ameliyatı, burun işlevlerini düzeltmek adına da uygulanır. Mesela, kıkırdak ve kemik bölmesi doğru bir şekilde hizalanır, burun tıkanıklığına sebep ola bir engel olabilir ya da burun içerisinde daralan kısımlar genişletilir. Böylelikle, nefes problemleri de giderilir ve genel burun işlevleri iyileştirilir.

Rinoplasti Nasıl Yapılır?

Rinoplasti çoğunlukla genel anestezi yapılarak başlanır ve 1 ile 3 saat arasında sürer. Ameliyat esnasında, burun üzerine kesile atılır ve cerrahi müdahale yapılır. İşlem bittikten sonra, buruna tampon ve atel yerleştirilir. Sonrasında hasta ameliyathaneden çıkartılır. Burunun iyileşme süreci, ameliyatın nasıl geçtiğine ve hastanın kendine has etkenlere bağlı olarak farklılık gösterebilir.

Genel olarak, tampon ve atel bir hafta sonrasında alınır. Burun çevresinde şişlik, morarma ve ağrı olabilir. Fakat bu belirtiler çoğunlukla ilk hafta içerisinde hafifler. Ortalama bir hafta ile birkaç ay arasında da farklılık gösterebilir. Tam olarak iyileşme de bir seneyi bulabilir. Aynı zamanda burun içerisinde oluşan kabukların çıkarılması için de sıklıkla su buharı yapmak ve tuzlu su spreyi kullanmak önemlidir.

Rinoplasti Sonrasında Nelere Dikkat Edilir?

Rinoplasti operasyonu ardından, iyileşme sürecinin hızlanması ve en iyi neticeleri almak için dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Rinoplasti sonrası dikkat edilmesi gereken bazı noktalar şu şekilde sıralanabilir;

  • Operasyonun ardından şişlik ve morlukları azaltmak adına buz ya da soğuk kompres yapabilirsiniz. Fakat direkt cilde temas ettirmeden bu işlemi yapmanız daha doğru olur.
  • Burun estetiği ameliyatının ardından, doktorunuzun söylediklerine harfiyen uymalısınız. Verilen talimatlara uyarak iyileşme sürecinizi hızlandırabilirsiniz. 
  • Rinoplastinin ardından, başınızı yüksekte tutmak önemlidir. Yattığınızca birden fazla yastıkla başınızı yükseltebilirsiniz. Bu rahatça uyumanıza yardımcı olur.
  • Doktorunuzun vermiş olduğu ilaçları düzenli olarak kullanmanız, iyileşmenizin hızlanmasına yardımcı olur.
  • Ameliyat sonrasında cildiniz hassaslaşır. Bu durumda güneşten korunmak adına güneş kremi sürmeyi ihmal etmemeli ve güneşe maruz kalmamalısınız.

Rinoplasti Öncesinde Yemek Düzeni

Rinoplasti esnasında ve ardından, bulantı, kusma ve bunlara bağlı olarak meydana gelebilecek istenmeyen olaylardan korunmak için, ameliyattan 8 saat öncesinde katı ve sıvı da olmak üzere gıdaların tüketimine ara verilmelidir. 

Burun estetiği ameliyatı öncesi 8 saatten çok aç olunması, kan şekerinin aniden düşmesine ve bedenin susuz kalmasına neden olabilir. Bu husus bulantı ve kusmaların çoğalmasını da beraberinden getirir. Bundan dolayı, ameliyat öncesinde açlık durumunuzu iyi bir şekilde ayarlamanız son derece önemlidir.

Rinoplasti İçin Hasta Nasıl Kabul Edilir?

Burun estetiği ameliyatı için uygun bir hasta, genel olarak sağlığı iyi ve burun yapısı ya da fonksiyonu hususunda rahatsız olan kişilerdir. Burun estetiğini düzeltmek, şeklini değiştirmek ya da nefes almayı kolaylaştırmak isteyen kişiler bu ameliyatı yaptırabilir. Operasyon için en iyi adaylar ise; ergenliğin sonunda olan ya da burun gelişimi tamamlanmış kişilerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir